Fiziksel mağaza sahipleri için e-ticarette başarının ipuçları
Fiziksel mağazası olan şirketlerin e-ticaret için oluşturdukları stratejiler, yalnızca dijital mağazası olan işletmelerin stratejilerinden farklılıklar gösteriyor. Fiziksel mağazası olan bir şirketin bulunduğu konumu, yerel müşterilerinin o mağazayı tercih etme sebebi açısından belirleyici oluyor. Fakat aynı şirketin bir web sitesinin olması, bu coğrafi kısıtlamayı ulusal çapta ortadan kaldırırken aynı zamanda yurtdışına satış yapabilmesinin de önünü açıyor.

 

Fiziksel bir mağazanız varsa ve pazarlama stratejilerinize e-ticareti de eklemeyi düşünüyorsanız; e-ticarette başarılı olabilmeniz için hazırladığımız aşağıdaki önemli ipuçlarına göz atmanızı öneriyoruz…

 

 
 
 
 
 
 
Ne satacağınızı belirleyin

Online ürün satmak için en kolay ürünün hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Bazı ürünlerin, nakliyesi diğeri kadar kolay değil. Ayrıca, bazı ürünler internet alışverişi için ideal sayılmayan uzun bir karar verme sürecini gerektiriyor. E-ticarete ‘sınırlı sayıda bir ürün zinciriyle’ başlamanız, başarılı olabilmeniz açısından çok faydalı olabilir.

 

Yeni müşterilerinizi tanımlayın

Ürününüzü ne tür müşterilerin internette aradığını bulmaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. İnternette bir ürün ile ilgili arama yapanlar genelde satın almaya daha hazır oluyorlar. Potansiyel müşterilerinizin kimler olduklarını bilmeniz, ürünlerinizi ve e-ticaret pazarlama stratejinizi buna göre geliştirmeniz de önemli bir nokta.

 

Hizmetlerinizi yeniden belirleyin

Fiziksel mağazanızda müşteri memnuniyeti sağlamış olabilirsiniz ama aynı başarıyı e-ticarette göstermek ve müşterilerinizle aranızda benzer bir ilişki kurmak için farklı bir şey sunmanız gerekiyor. Müşterilerin geri dönüş ve şikayetlerinde sürecin nasıl işleyeceğine, satışları nasıl takip edeğinize ve ulaşabilecekleri bir yardım hattınızın olup olmayacağına karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca, lojistik ve depolama konusunda da yeni yaklaşımlara ihtiyacınız olabilir.

 

Gerekli altyapıya sahip olun

Online satışların gerçekleşmesi ve takibi, indirim ve promoyon belirleme ve müşteri ilişkileri gibi konularda kullanabileceğiniz bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var. Bu konuda ne gibi özelliklere ihtiyaç duyabileceğinizi görmek için e-ticaret paketlerimizin özelliklerine göz atabilirsiniz.

 

Güvenli ödeme tabanı oluşturun

İnternet müşterileri güvenlik konusunda bilinçli ve kredi kartıyla yaptıkları alışverişlerin güvenli olduğundan emin olmak istiyorlar. Yani onlara, daha güvenli online ödeme yapabilecekleri bir sistem sunmanız gerekiyor. Bunun için SSL sertifikası, Kapıda ödeme,Sanal POS  gibi ödeme seçenekleri sunabilmeniz lehinize olacaktır.

 

Web sitenizi kurun

Fiziksel mağaza sahibi birçok işletme, sonradan bir dijital mağaza eklemeye karar verdiği bir web sitesi kurarken hata yapıyor. Bunun için; önce yeni müşteri kitlenizi belirlemeniz, internetten satış, e-ticaret müşteri hizmeti ve güvenli ödeme altyapısı oluşturmanız, otomatik sipariş işleme ve e-posta izleme için ürünler seçmeniz; ardından bizimle iletişime geçmeniz gerekiyor.