Blog
Günümüzde e-ticaret önemini attırmaya devam ederken çoğu web site yöneticisi ya da sanal mağaza yöneticisinin en önemli sorunu siteyi ziyaret eden kişiyi devamlı ziyaretçi durumuna nasıl alırım, nasıl kendime bağlarım ve nasıl elde tutarım ? sorularıdır.Bunun cevabı aslında basit olsa da işlemesi oldukça güç.
Fiziksel mağazası olan şirketlerin e-ticaret için oluşturdukları stratejiler, yalnızca dijital mağazası olan işletmelerin stratejilerinden farklılıklar gösteriyor. Fiziksel mağazası olan bir şirketin bulunduğu konumu, yerel müşterilerinin o mağazayı tercih etme sebebi açısından belirleyici oluyor.
Facebook’da sayfası olan e-ticaret girişimcileri, yüksek maliyet ve uygulama sağlayıcı üçüncü bir taraf olmadan, artık “haber akışı” üzerinde doğrudan tanıtım yapabildikleri yarışmalar düzenleyebiliyor.
Mobil teknolojilerin gelişmesi yaşamın her alanında hızla yerini alıyor. Sosyal medyanın şekillendirdiği yeni dijital iletişim dünyası da her geçen gün daha da hızlanıyor ve büyüyor. Yapılan araştırmalara göre; sosyal medyada markalar hakkındaki konuşma son bir senede yüzde 100'den fazla artış gösteriyor. Facebook, geçen yıl büyümede hız keserken, Twitter Türk kullanıcı sayısını iki katına çıkarmayı başardı. Peki, günümüzde bu kadar yoğun kullanılan sosyal medya ortamında müşteri ilişkilerimiz nasıl olmalı?
E-ticaret sitesinin pazarlaması kadar içeriği ve sunumu da önemli bir konu. Etkin ve iyi pazarlama çalışmaları sonucunda belli bir kullanıcı trafiğini kendinize çekmek önemli bir başarı. Fakat potansiyel müşterinin de siteye girdikten sonra alışveriş yaparak çıkmasını sağlamak da en az onun kadar önemli.
E-ticaret şirketi kurmanın en önemli aşamalarından biri de alan adı seçimi. Parmak izi gibi sadece size özel olan alan adı, kullanıcıların web sitenizi tanıma ve bulabilmeleri için önemli bir araçtır. Alan adınız, e-ticaret sitenizi temsil edeceği için seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bütün e-ticaret işlemleriniz seçtiğiniz bu isim üzerinden yürüyecek. Kısacası alan adınız internet ortamındaki kimliğiniz olacak.
Ülkemizde e-ticaret pazarı hızla büyüyor ve yakın bir gelecekte de yalnızca ülke çapında değil, dünya çapında daha da önemli bir konuma ulaşacak gibi görünüyor. Türkiye’de satın alma gücünün artarak Avrupa seviyesine ulaşması ve buna bağlı olarak kişisel harcamaların artması, e-ticaretin büyümesinde önemli bir etken. Fakat yine de, Türkiye’de e-ticaret pazarının büyümesinin en önemli nedenlerinin başında, yaygın internet kullanımını olduğunu söylenebilir.
Yeni web sitesinin yaratılması ya da mevcut sitenin tasarımının ve yazılımının E-Ticaret için hazırlanması; Web siteniz için alan adı (domain ) almanız gerekiyor. Alacağınız alan adının hatırda kalır kolayca söylenebilir ve yazılabilir olmasına dikkat edin.